Evidencija radnog vremena – noćni rad

U pogledu vođenja evidencije radnog vremena radnika, poslodavac je dužan primjenjivati odredbe Pravilnika o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima zaposlenim kod poslodavca (Narodne novine, broj 55/24) (u daljnjem tekstu: Pravilnik), kojima se uređuje vođenje evidencije radnog vremena.

 Člankom 15. Pravilnika je propisano da je poslodavac dužan za obračunsko razdoblje koje je utvrđeno za isplatu plaće, voditi podatke koji se odnose na trajanje radog vremena te bilježiti podatke o svim vidovima ostvarenog radnog vremena ili vremena nenazočnosti na poslu, a jer o tome ovisi isplata plaće i ostvarenje pojedinih prava iz radnog odnosa ili u vezi s radnim odnosom (sati rada noću, prekovremeni rad, smjenski rad, dvokratni rad i sl.). Evidencija radnog vremena se mora voditi točno i ažurno, a poslodavac je obvezan istu popuniti najkasnije sedmog dana od dana za koji se podaci popunjavaju.

Primjerice, ako je radnik radio u smjeni koja počinje u 20,00 sati i završava u 2,00 sata narednog dana, poslodavac je dužan u evidenciji radnog vremena toga radnika zabilježiti da je prvog radnog dana radio 4 sata, od čega je 2 sata u noćnom radu te da je drugog radnog dana radio 2 sata u noćnom radu. Drugim riječima, u tome slučaju nije pravilno zbrojiti sate da bi ih se zabilježilo kao sate ostvarene u jednome danu, jer to nije točno i ne stvara osnovu za ostvarivanje plaće i drugih prava iz radnog odnosa ili u vezi s radnim odnosom (sate rada noću, prekovremeni rad, smjenski rad, dvokratni rad i sl.) koja radniku po Zakonu pripadaju.

Poslodavac koji ne vodi evidenciju radnog vremena na propisani način, čini prekršaj iz članka 229. Zakona o radu.