Europska agencija za zaštitu na radu (EU OSHA) razvila je internetski interaktivni alat OiRA za procjenu rizika čime se omogućava mikro i malim poslodavcima da na jednostavan način primjene postupni proces procjene rizika počevši od prepoznavanja i ocjenjivanja rizika na mjestu rada preko donošenja odluka i provedbe preventivnih aktivnosti do praćenja i izvješćivanja. U OiRA zajednici do sada je izrađeno 138 OiRA alata za različita zanimanja iz ukupno 66 sektora, a alati se koriste u 17 europskih država i prevedeni su na 15 jezika, a izradom prvog OiRA alata za frizere u ovu zajednicu uključila se i Hrvatska.
Prvo predstavljanje novog OiRA alata za frizere (Online Interactiv Risk Assessment – Internetska interaktivna procjena rizika) održano je u Hrvatskoj obrtničkoj komori, a na predstavljanju su iz Zavoda za unapređivanje zaštite na radu sudjelovale Snježana Štefok, Ana Akrap, Žanna Šostak i Renata Valentić. Riječ je o novoj besplatnoj internetskoj aplikaciji namijenjenoj malim poslodavcima u frizerskoj djelatnosti koja im omogućava samostalnu izradu procjene rizika.
Okupljene predstavnike frizera i kozmetičara iz Grada Zagreba i drugih županija uvodno je pozdravio Ivica Zanetti, predsjednik Ceha frizera i kozmetičara Hrvatske obrtničke komore, a Ana Akrap, viša stručna savjetnica u Zavodu za unapređivanje zaštite na radu, održala je prezentaciju OiRA alata za frizere upućujući nazočne u njegovu praktičnu primjenu. Sudionici radionice s velikim zanimanjem pratili su i sudjelovali u korištenju ove internetske aplikacije koja se sastoji od pet modula, a uključuje organizaciju i provođenje zaštite na radu, informacije o radnom prostoru, poslovima koji se obavljaju, zaštiti i njezi kože te informacije o ostalim izvorima opasnosti, štetnosti i naporima.
Predstavnici Ceha frizera i kozmetičara ocijenili su OiRA alat izuzetno praktičnim i korisnim, budući im omogućava razumijevanje i odgovarajuće postupanje u provedbi i kontroli mjera u području zaštite na radu a doprinosi i optimizaciji te racionalizaciji troškova poslovanja.
Hrvatska obrtnička komora je do sada ostvarila uspješnu suradnju sa Zavodom kroz besplatno savjetovalište „Zaštita na radu 3u1“ i organizaciju Info dana „zaJEDNO za kulturu sigurnosti na radu!“, te kroz brojne druge programe .
U okviru plana aktivnosti Zavoda nastaviti će se prilagodba i izrada novih OiRA alata za druga zanimanja.
Hrvatska obrtnička komora i članovi Ceha frizera iskazali su veliki interes za daljnje predstavljanje OiRA alata te je dogovoreno održavanje radionica u županijama.