U srijedu, 11. prosinca 2024. godine u okviru stalnog stručnog usavršavanja dionika zaštite na radu, u kongresnoj dvorani „Globus“ na zagrebačkom velesajmu, održan je II. po redu stručni skup iz područja zaštite na radu pod nazivom „Zaštita zdravlja i sigurnost na radu: Dijeljenje iskustva i dobre prakse“. Stručni skup namijenjen je stručnjacima zaštite na radu i svim dionicima u sustavu zaštite na radu. Teme predavanja na stručnom skupu odnosile su se na najčešću problematiku u obavljanju poslova stručnjaka zaštite na radu. Sudjelovanje na stručnom skupu ujedno je bila prilika za međusobno druženje i dijeljenje pozitivnih iskustava. Ovo je bio najveći skup iz područja zaštite na radu u ovoj godini na kojem je prisustvovalo preko 500 sudionika.
Stručnim skupom moderirao je Muhidin Omerdić, voditelj Službe za unapređivanje sigurnosti na radu i ovlaštenja.
Stručni skup je uvodno pozdravila i otvorila Marina Borić, načelnica Sektora za zaštitu na radu, naglasivši da ključnu ulogu u rješavanju problematike u sustavu zaštite na radu imaju svi dionici na način da se zalažu za sigurnije radno okruženje potičući provedbu najboljih praksi u području sigurnosti i zdravlja na radu.
O postupanju i uvjetima za pregled i ispitivanje dizalica prema Zakonu o zaštiti na radu govorila je gospođa Ankica Luketina, dipl.ing.stroj. Poseban naglasak je stavila na pravilan postupak pregleda i ispitivanja dizalica koje provode stručnjaci zaštite na radu zaposleni u ovlaštenim tvrtkama kao i na pravilno i propisno ispunjavanje zapisnika koji predstavljaju javnu ispravu. Ovim predavanjem skrenula je pozornost stručnjacima na najčešće propuste koje rade prilikom provedbe postupka pregleda i ispitivanja dizalica i upoznala ih s posljedicama koje takvi postupci mogu proizvesti, a koje najčešće dolaze do izražaja kod teških i smrtnih ozljeda radnika, odnosno tijekom provedbe sudskog procesa u kojem se provode vještačenja od strane ovlaštenih sudskih vještaka.
Predavanje na temu „Biološki agensi u radnom okolišu: Skriveni rizici i preventivne mjere za zdravlje radnika“ ispred Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar održala je dr.sc. Ivančica Kovaček, dr.med., spec.mikrobiol. koja je prezentaciju izradila u suradnji s kolegom dr.sc. Zdenkom Mlinarom, dipl.sanit.ing., naglasivši pritom kako biološke štetnosti u radnom okolišu predstavljaju važan, ali često zanemaren aspekt zaštite na radu. Kroz prezentaciju prisutne je upoznala s biološkim štetnostima koje se nalaze u zraku, radnom okolišu, ističući kao se takva ispitivanja gotovo i ne provode, a s obzirom na veliku prisutnost mikroorganizama, koji mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme, postoji ozbiljna potreba za takvom vrstom ispitivanja.
O tome koliko je važno koristiti kvalitetnu osobnu zaštitnu opremu u svome predavanju pod nazivom „Važnost kvalitetne osobne zaštitne opreme i primjeri dobre prakse” govorio je stručnjak zaštite na radu i ujedno direktor tvrtke Radis d.o.o. gospodin Ratko Odorijan istakavši pri tome ulogu stručnjaka zaštite na radu. „Vrhunska osobna zaštitna oprema traje dulje i bolje obavlja svoj posao. Može zaštititi radnike od ozbiljnih ozljeda ili bolesti. Ona ne samo da osigurava sigurnost radnika, već i smanjuje medicinske troškove u budućnosti. Ako se radnik ozlijedi, tvrtka bi se mogla suočiti s većim troškovima liječenja i zastoja. Stoga nabavu osobne zaštitne opreme poslodavac treba promatrati kao ulaganje, odnosno kao investiciju, a ne kao trošak“ zaključio je Odorijan.
Ispred Državnog inspektorata Republike Hrvatske predavanje na temu „Ispitivanje radne opreme – iskustva u inspekcijskom nadzoru“ održala je viša inspektorica rada gospođa Božica Breški Džodan. Stručnjake zaštite na radu upoznala je sa strukturom provedbe inspekcijskog nadzora poseban naglasak stavivši na teme koje uvjete radne opreme mora zadovoljavati kod puštanja u pogon, na prikladnost obavljanja određene vrste rada, same uvjete rada, tehničko stanje i funkcionalnost zaštitnih uređaja, tehničku i pogonsku dokumentaciju, postavljanje i rukovanje radnom opremom kao i na obavljanje općih dužnosti poslodavca pri uporabi radne opreme. Na kraju predavanja prisutne je upoznala sa statističkim podacima o provedenim nadzorima kod poslodavaca, utvrđenim nesukladnostima, odnosno propustima te ozljedama na radu povodom kojih su provedeni nadzori.
Zadnje predavanje održali su predstavnici Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike gospodin Muhidin Omerdić i gospođa Marina Borić vezano uz izradu programa osposobljavanja i ZOS obrasca s naglaskom na ključne smjernice i iskustva. Voditelj Službe pri ministarstvu Muhidin Omerdić detaljno je prisutnima objasnio način na koji se izrađuje program osposobljavanja za rad na siguran način stavljajući naglasak da se isti mora temeljiti na procjeni rizika i da bez programa osposobljavanja nije moguće provesti osposobljavanje. Također, naglašeno je da program osposobljavanja u teorijskom dijelu obuhvaća upoznavanje radnika s općim načelima prevencije, s pravilima zaštite na radu u odnosu na izvore opasnosti, štetnosti i napora na poslovima za koje se radnik osposobljava te sa pravima i obvezama radnika na području sigurnosti i zaštite zdravlja na radu. „Praktično osposobljavanje zaposlenika za rad na siguran način provodi poslodavac odnosno neposredni ovlaštenik radnika na mjestu rada zaposlenika, nakon što je zaposlenik zadovoljio na provjeri teoretskih znanja iz zaštite na radu. Pri tom poslodavac odnosno neposredni ovlaštenik radnika treba uvijek imati na umu da se nijedna aktivnost ne zna “sama od sebe” ma koliko jednostavno izgledala. Upravo zato što se tome ne poklanja dovoljna pozornost, mnogi ljudi griješe u praktičnoj primjeni onoga što teoretski “znaju” istaknuo je Omerdić.
Marina Borić prezentirala je ispravno i neispravno popunjene obrasce za osposobljavanje za rad na siguran način (ZOS) te naglasila kako u iste nije propisno unositi popis sistematiziranih aktivnosti, već isključivo aktivnosti koje tiču rukovanja radnom opremom, rada na visini, statodinamičke napore i slično. Također je istaknula važnost provjere dokumentacije radnika prije odrađivanja praktičnog dijela osposobljavanja, odnosno, naglasila je da su stručnjaci zaštite na radu dužni provjeriti da li je radnik zdravstveno sposoban i da li je stručno osposobljen ili ima potrebno obrazovanje ukoliko se osposobljava za poslove s posebnim uvjetima rada. Tek nakon što dobije ta saznanja radnika može uputiti na praktično osposobljavanje. Vezano uz osposobljavanje stranih radnika od dokumentacije je potrebno prevoditi pisane uputa za rad na siguran način kao i upute proizvođača radne opreme i opasnih kemikalija koje radnik koristi tijekom rada, a koje osigurava poslodavac odnosno neposredni ovlaštenik, te zapisnik o osposobljavanju za rad na siguran način, ne prevode se procjena rizika niti program osposobljavanja, zaključila je Borić.
Nakon završenih predavanja razvila se diskusija tijekom koje su stručnjaci zaštite na radu na licu mjesta dobili odgovore od predavača.
Ključnu ulogu u rješavanju problematike u sustavu zaštite na radu imaju svi dionici na način da se zalažu za sigurnije radno okruženje potičući provedbu najboljih praksi u području sigurnosti i zdravlja na radu jer se uistinu nalazimo u razdoblju u kojem nas čekaju brojni izazovi za sigurnost i zdravlje na radu, u vremenu kada pitanje zaštite na radu sve češće problematizira digitalizaciju, informatizaciju, primjenu umjetne inteligencije kao i rad stranih radnika.
PREZENTACIJE:
- Ankica Luketina, dipl.ing.stroj., „Postupanje i uvjeti za pregled i ispitivanje dizalica prema Zakonu o zaštiti na radu “ ,
- Dr.sc. Ivančica Kovaček, dr.med., spec.mikrobiol., „Biološki agensi u radnom okolišu: Skriveni rizici i preventivne mjere za zdravlje radnika“,
- Ratko Odorijan, struč.spec.ing.sec., „Važnost kvalitetne osobne zaštitne opreme i primjeri dobre prakse”,
- Božica Breški Džodan, „Ispitivanje radne opreme-iskustva u inspekcijskom nadzoru”,
- Marina Borić, mag.ing.sec.; mr.sig. Muhidin Omerdić, dipl.ing.sig., „Izrada programa osposobljavanja i ZOS obrasca: Ključne smjernice i iskustva“.