Povodom obilježavanja Svjetskog dana sigurnosti i zaštite zdravlja na radu, te Nacionalnog dana zaštite na radu, Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike organiziralo je stručni skup “Kampanja za zdrava mjesta rada – Siguran i zdrav rad u digitalno doba”.
Stručni skup uvodno je pozdravio državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Ivan Vidiš. Cilj kampanje, koju Ministarstvo promiče u suradnji s Europskom agencijom za zaštitu zdravlja (EU OSHA), je podizanje razine svijesti o sigurnom i zdravom radu u digitalnom dobu, promicanje suradnje i budućnosti u kojoj će uz tehnološki napredak sigurnost i zdravlje na radu ostati glavni prioritet, a državni tajnik Ivan Vidiš naglasio je kako Vlada RH i resorno ministarstvo poduzimaju niz aktivnosti s ciljem olakšavanja i standardiziranja obavljanja posla stručnjaka zaštite na radu kroz digitalizaciju procesa, te osposobljavanje radnika, ovlaštenika i povjerenika radnika za zaštitu na radu. “Do sada su završena dva projekta ukupne vrijednosti 4 milijuna eura, a ove je godine prijavljen novi projekt vrijednosti 3 milijuna eura”, istaknuo je.
Državni tajnik Vidiš zahvalio je svim dionicima u sustavu zaštite na radu koji doprinose očuvanju sigurnosti na radnom mjestu, naglasivši kako su kontinuirana edukacija, svijest i odgovornost ključ za prevenciju ozljeda na radu, a u okviru stručnog skupa dodijelio je nagradu za životno djelo za ostvarene značajne rezultate i postignuća u zaštiti na radu te unapređenje zaštite na radu u Republici Hrvatskoj mr.sig. Zlatku Videcu, stručnjaku s više od 40 godina radnog iskustva na tom području.
Također je uručio i priznanja za unaprjeđivanje zaštite na radu za 2025. godinu gospođi Zagorki Krstić Pršta, gospodinu Zlatku Papu, Tomislavu Katiću, Željku Hrenu, Martinu Subotiću i Marku Rogelju, te tvrtki Interxion Hrvatska d.o.o.
Prvo predavanje održala je Marina Prelec, iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, koja je sudionike ukratko upoznala sa ciljevima Kampanje za zdrava mjesta rada – Siguran i zdrav rad u digitalno doba te pri tome posebno naglasila koja su prioritetna područja ove kampanje.
O Psihosocijalnim aspektima rada u digitalno doba govorila je Helena Koren, voditeljica Odsjeka za upravljanje psihosocijalnim rizicima u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo naglasivši kako je važno ne usredotočiti se samo na tehnologiju već da je potrebno u fokus staviti ljude. Psihosocijalni rizici povezani s digitalizacijom mogu se očitovati u preopterećenosti informacijama i digitalnom stresu, zamagljenim granicama između posla i privatnog života, izolaciji i manjku socijalne interakcije, nesigurnosti posla i strahu od zamjene i slično, istaknula je Koren.
Ante Lovrić iz Konica Minolta Hrvatska predavanje je imao na temu „Primjena tehnologije i napredne analitike kao alata za osiguranje kvalitetnijeg i sigurnijeg radnog mjesta“. Uvodno je predstavio tvrtku Konica Minolta te nastavio govoriti o sustavima za praćenje lokacija zaposlenika, kontroli zaštitne opreme, sustavima rane detekcije, NURSE ASSIST rješenjima kao i kontroli kvalitete te istaknuo njihovu važnost u primjeni kao alata za sigurnije radno mjesto.
Ispred Hrvatske elektroprivrede o Korištenju e-učenja za osposobljavanje radnika iz područja zaštite na radu i zaštite govorili su Željko Sinković, voditelj službe za zaštitu na radu i zaštitu od požara i Petra Subašić, iz Sektora za ljudske potencijale HEP-a. U svome izlaganju prikazali su praktični primjer dobre dugogodišnje prakse korištenja e-učenja u Hrvatskoj elektroprivredi kao velikoj kompaniji te koristi od e-osposobljavanja, odnosno što korištenjem e-učenja za edukaciju radnika dobiva poslodavac, a što dobivaju radnici. Korištenje e-učenja za osposobljavanje radnika i ovlaštenika iz područja zaštite na radu pokazao se kao princip dobre prakse koja donosi značajne uštede poslodavca, posebno za administrativna zanimanja, te s druge strane kao dobra metoda prijenosa znanja u velikom sustavu, koja olakšava osposobljavanje radnika stručnjacima zaštite na radu, zaključili su Sinković i Subašić.
Povezana zaštita- Aktivno praćenje zdravlja radnika bila je tema predavanja Vuka Nedovića predstavnika tvrtke Notum Robotics. U svome predavanju posebno se dotaknuo „nTAK projekta“ integriranog sustava za praćenje zdravlja i sigurnosti putem biometrijskih podataka koji između ostalog kao komponentu sadrži i sustav za upozoravanje i intervencije. Bitna značajka sustava je udaljeno praćenje biometrijskih parametara, kontinuirano mjerenje izloženosti štetnim utjecajima, praćenje lokacije radnika u opasnim područjima te kompletnu analizu obrasca kretanja i radnih aktivnosti, završio je Vuk Nedović.
O procesima automatizacije i digitalizacije poslovanja u grupaciji DW Reusables govorio je stručnjak zaštite na radu, gospodin Siniša Kotur. Istaknuo je tvrtka koja osim u Hrvatskoj posluje i u Belgiji, gdje im je i centrala te Poljskoj i Španjolskoj. Između ostalog govorio je o procesu automatizacije na primjeru ugradnje IML sustava na stroj za injekcijsko prešanje te primjeru automatizacije procesa pomoću transportera i robota koji omogućuju skladištenje proizvoda na palete bez rada radnika. S obzirom na mnoge obveze za izvještavanje i vođenje poslovnih procesa digitalizirali su kompletno poslovanje služeći se pri tome mnogobrojnim aplikacijama poput KnowBe4, Articulate, EcoVadisa, Unigloba, Helma i drugih. Sa aspekta zaštite na radu automatizacija omogućuje smanjenje rizika i povećanje sigurnosti radnog okruženja uz eliminaciju repetitivnih i opasnih zadataka uz negativne čimbenike kao što su gubitak radnih mjesta niže kvalificiranih radnika, smanjenje potrebe za pojedinim vještinama i slično, zaključio je Kotur.
Testiranje na alkohol i droge na radnom mjestu; primjeri i praksa bila tema o kojoj je govorio Matija Sinković iz tvrtke Dräger Safety istaknuvši pri tome prednosti uređaja Dräger Alcotest 7000, Dräger DrugTest 5000, Dräger DrugCheck 3000 i Dräger Interlock 7500. Posebno se osvrnuo na klasifikaciju droga i njihov utjecaj na radnike. Djelatnici koji su pod utjecajem opojnih sredstava ne ugrožavaju samo sebe, već povećavaju vjerojatnost nesreća koji uključuje druge ljude i strojeve. Redovito testiranje zaposlenika vodi ka sigurnijem radnom mjestu te smanjuje rizik zloupotrebe opojnih sredstava, zaključio je Sinković.
Nenad Štimac, koordinator zaštite na radu i zaštite okoliša iz tvrtke Colas održao je predavanje na temu „Pametna sigurnost: Praktična primjena umjetne inteligencije i nosivih senzora u građevinarstvu“. Korištenjem virtualne stvarnosti i AI-a, moguće je stvoriti realistične simulacije potencijalnih opasnosti u radnom okruženju, što omogućava zaposlenicima da se uvježbaju u sigurnom okruženju, istaknuo je Štimac. Pametni uređaji koji se mogu nositi, poznati kao nosivi senzori, sve su popularniji kako u osobne, tako i u profesionalne svrhe. Obično uključuju odjeću i dodatke s ugrađenom naprednom elektroničkom tehnologijom, npr. pametne zaštitne kacige, pametne cipele, Clip-Ons, pametni prsluci i slično, često s mogućnošću povezivanja sa pametnim telefonima ili internetom stvari (IoT). Upotrebom dokazanih tehnologija iz drugih sektora, buduća sigurnost na gradilištima može doseći nove razine, zaključio je Štimac.
PREZENTACIJE SA SKUPA:
Siguran i zdrav rad u digitalno doba
Primjena tehnologije i napredne analitike
Korištenje e-učenja za osposobljavanje radnika
Primjena tehnologije i napredne analitike