Dvodnevni seminar za radničke predstavnike koji sudjeluju u aktivnostima na području zaštite na radu “Štitimo radnike na radu” održan je u organizaciji Sindikata metalaca Hrvatske – Industrijskog sindikata (SMH-IS) u Đurđevcu. Teme seminara bile su: Dostojanstven rad – dostojanstven život, Stres i mobbing na radnome mjestu, Uloga inspektora rada u zaštiti na radu, Zaštita žena i mladih u radnom odnosu, Uloga medicine rada u zaštiti na radu, Funkcioniranje povjereništva radnika za zaštitu na radu, Procjena rizika te uloga Zavoda za unapređivanje zaštite na radu.
Regionalni povjerenici Antun Štivić i Branko Knez otvorili su seminar i pozdravili 35 sudionika, a predavači su bili Leonid Čimbur, predsjednik Odbora zaštite na radu SMH-IS i Koordinacije za zaštitu na radu SSSH, te Davor Šmuljić, pomoćnik predsjednika SMH-IS za organizacijska i pravna pitanja. Gosti predavači bili su Vesna Hećimović, dr. med. specijalist medicine rada i sporta, te Neven Obradović, viši stručni savjetnik u Zavodu za unapređivanje zaštite na radu.
Mr. sig. Obradović sudionicima skupa prezentirao je temu “Procjena rizika” u okviru koje je govorio o uvjetima, načinu i metodama izrade procjene rizika, obveznom sadržaju procjene i podacima na kojima se procjena rizika temelji te klasifikaciji opasnosti, štetnosti i napora na radu i u vezi s radom.
Posebna je pozornost usmjerena na psihosocijalne rizike – stres na radu ili u vezi s radom, obvezu provođenja prevencije stresa na radu ili u vezi s radom koji je uzrokovan osobito čimbenicima kao što su sadržaj rada, organizacija rada, radno okruženje, loša komunikacija i međuljudski odnosi kako bi se prevencijom otklonila mogućnost da se umanji radna učinkovitost radnika i pogorša njegovo zdravstveno stanje.
Naglašena je obveza poslodavca da radnike i njihove predstavnike uključi u postupak izrade procjene rizika, te je skrenuta pozornost na činjenicu da propusti učinjeni u postupku procjene rizika ne oslobađaju poslodavca odgovornosti.
Sudionici seminara upućeni su na socijalni dijalog i partnersku suradnju izabranih povjerenika radnika za zaštitu na radu prije svega s poslodavcima te njihovim ovlaštenicima, kao i sa stručnjacima za zaštitu na radu te specijalistima medicine rada i sporta .
Kod poslodavaca koji zapošljavaju 50 ili više radnika obvezno je osnivanje Odbora za zaštitu na radu kao savjetodavnog tijela za unapređivanje zaštite na radu u okviru kojega sjednice treba održavati najmanje jedanput u tri mjeseca, o radu odbora voditi zapisnik u koji se između ostaloga unose sve promjene vezane za rizike pri obavljanju poslova na mjestima rada kao i primjedbe, prijedlozi, ispravci, izmjene i dopune procjene rizika, istaknuto je.
U završnom dijelu izlaganja Obradović je naglasio važnost osposobljavanja i stalnog stručnog usavršavanja u području zaštite na radu, kao i zalaganje Zavoda za unapređivanje zaštite na radu kao središnje javna ustanove za unapređivanje područja zaštite na radu te pružanje stručne pomoći svim ključnim dionicima.