Povodom obilježavanja Nacionalnog dana zaštite na radu, 28. travnja 2022., dodijeljena je nagrada za životno djelo za ostvarene značajne rezultate i postignuća u zaštiti na radu te unapređenje zaštite na radu u Republici Hrvatskoj gospodinu Ljubomiru Pintariću i priznanja za ostvarena značajna postignuća u zaštiti života i zdravlja radnika na radu te unapređenje sustava zaštite na radu gospodinu Ivanu Melnjaku i gospodinu Željku Sinkoviću.
Načelnica Sektora za zaštitu na radu, Marina Borić istaknula je da je pandemija COVID-a 19 jedna od najvećih opasnosti s kojima su se društva i gospodarstva ikad suočila. Moguće ju je prevladati samo ako radimo zajedno kako bismo zaustavili širenje bolesti i osigurali sigurno i zdravo radno okruženje i za one koji rade od kuće i za one koji poslove obavljaju kod poslodavca. Posebno je fokus javnosti, ali i struke, stavljen na „rad od kuće“. U tom smislu ovo je ministarstvo, uz potporu Vlade RH, poduzelo niz mjera i aktivnosti kako bi se ublažio utjecaj pandemije na poslovanje poduzetnika, ali i na sigurno radno okruženje radnika.
“U narednom razdoblju u Republici Hrvatskoj osobito će se promicati zdravo starenje, očuvanje radne sposobnosti, smanjenje zdravstvenih problema vezanih uz rad te stvaranje sigurnih i zdravih radnih uvjeta. Osim cjeloživotne edukacije svih dionika u području sigurnosti i zdravlja na radu, radi podizanja razine svijesti o važnosti ulaganja u zaštitu na radu i provođenja svih potrebnih mjera sigurnosti i zaštite zdravlja radnika, od osobite su važnosti i ciljane kampanje usmjerene na sprječavanje pojedinih rizika”, naglasila je Borić.
U sklopu obilježavanja Nacionalnog dana zaštite na radu održan je i webinar „Zdrava mjesta rada smanjuju opterećenja – sprečavanje mišićno-koštanih poremećaja povezanih s radom“ u organizaciji Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a uz potporu Europske agencije za sigurnost i zdravlje na radu (EU-OSHA).
Nakon uvodnog predstavljanja kampanje od strane Ministarstva, g. Miroslav Babić dipl.ing. prezentirao je aktivnosti inspekcije rada za područje zaštite na radu vezano uz provođenje kampanje. Inspektori rada sudjeluju u radu EU Odbora viših inspektora rada (Senior Labour Inspectors’ Committee – SLIC) i njegovih radnih grupa. Putem SLIC-a se organiziraju razmjene inspektora između nacionalnih Inspektorata rada država članica EU, te se razmjenjuju bitne informacije o propisima zaštite na radu, dobroj inspektorskoj praksi i načinu obavljanja inspekcijskog nadzora, naročito u vezi rada upućenih radnika.
Prim.dr.sc. Azra Huršidić Radulović, dr.med., specijalist medicine rada i sporta u Hrvatskom društvu za medicinu rada izvijestila je o provedenom istraživanju o radu od kuće tijekom COVID-19 pandemije s ciljem određivanja novih postupaka, mjera, protokola i preporuka za zaštitu i unapređenje zdravlja i sigurnosti na radu od kuće.
O povezanosti posturalno-kretnih navika i simptoma mišićno-koštanih poremećaja administrativnih radnika govorila je dr. sc. Josipa Nakić s Kineziološkog fakulteta u Zagrebu nakon čega je gđa Kristina Dundović, dipl.ing.sig. iz Veleučilišta u Rijeci predstavila analizu ergonomskih uvjeta operatera u poštanskom uredu. Prezentirani su rezultati dobiveni anketnim upitnikom kojom prilikom je stavljen naglasak na zdravstvene posljedice višesatnog sjedenja na poslovima operatera u poštanskom uredu.
Završno predavanje održao je dr. sc. Sarajko Baksa iz Visoke škole za sigurnost Zagreb na temu određivanja opterećenja radnika pri ručnom rukovanju teretima.