UVJETI RADA I ZAŠTITA NA RADU DOPRINOSE PRODUKTIVNOSTI
Tržišnog lidera u djelatnosti pekarstva na hrvatskom i na regionalnom tržištu Mlinar d.d. posjetio je Vitomir Begović, ravnatelj Zavoda za unapređivanje zaštite na radu zajedno s Antonijem Jaićem, višim stručnim savjetnikom te se u razgovoru s Brankom Kaluđerom, direktorom pravnih, kadrovskih i općih poslova, Antom Marijanom i Krunoslavom Bašićem, stručnjacima za zaštitu na radu upoznao s poslovanjem, uvjetima rada, organizacijom i provedbom mjera zaštite na radu za više od 1950 radnika u toj tvrtci.
Mlinarove maloprodajna mreža prisutna je na četiri tržišta, u Hrvatskoj se poslovanje odvija u 185 pekarnica, 24 u Sloveniji, 7 u Mađarskoj i jednoj u Njemačkoj.
Osim vlastite maloprodajne mreže, Mlinarov brand prisutan je na tržištima u obliku franšiznog poslovnog modela.
Godine 2012. izgrađen je novi proizvodni pogon u Zagrebu, najveći pekarski proizvodni i distributivni centar u regiji. Pored toga, poslovanje se odvija i u pogonima u Osijeku, Poreču i Šibeniku te u 150 maloprodajnih objekata. Svakodnevno 140 vozila i vozača nalazi se u prometu, pa je područje zaštite na radu svakodnevno u fokusu interesa Uprave, ovlaštenika, stručnjaka za zaštitu na radu i radnika. Moderni strojevi i tehnološke inovacije omogućavaju bržu, precizniju i kvalitetniju proizvodnju, kao i sigurnost radnika. Napori koje ulažemo u ovom području rezultiraju niskim stupnjem lakših ozljeda na radu i produktivnijim radom radnika. Zaposleni imaju organiziranu prehranu, zdravstvene preglede, kvalitetnu radnu i zaštitu opremu, a redovito se organiziraju i edukativne radionice s ciljem jačanja preventivnog djelovanja, istaknuo je direktor Branko Kaluđer.
Stručnjaci za zaštitu na radu Mlinar d.d. informirali su o normativnom uređenju područja zaštite na radu, procjeni rizika, provođenu unutarnjeg nadzora, osposobljavanju radnika za rad na siguran način, radu ovlaštenika poslodavca i povjerenika radnika za zaštitu na radu, njihovoj suradnji sa stručnjacima za zaštitu na radu, radu Odbora za zaštitu na radu kao i visokim kriterijima koje tvrtka primjenjuje u području zaštite na radu.
Iskazujući zadovoljstvo aktivnostima usmjerenima na osiguranje sigurnih i zdravih radnih uvjeta u Mlinar d.d., ravnatelj Zavoda Vitomir Begović, rekao je da zaštita na radu ne znači samo poštovanje prava, već je mnogo više od administrativne zadaće kao ključan dio dobrog poslovnog upravljanja. Propisane i provedene mjere zaštite na radu i očuvanje zdravlja zaposlenika ključni su korak u upravljanju kojim se doprinosi smanjenju nezgoda, ozljeda i bolesti povezanih s radom, a na taj način se izravno poboljšavaju rezultati poslovanja. U zdravom i sigurnom radnom okruženju raste motivacija i predanost radnika a pozitivni rezultati u području zaštite na radu i uvjeta rada najbolja su preporuka za svaku tvrtku.
Predstavnici Zavoda osvrnuli su se na evaluaciju zakonodavstva EU-a o zaštiti na radu i zaštiti zdravlja kojom je utvrđeno da bi se u europskim poduzećima moglo spriječiti mnogo više nezgoda i bolesti povezanih s radom. Samo je 2013. izgubljeno najmanje 300 milijuna radnih dana zbog nezgoda na radu i zdravstvenih problema povezanih s radom. U tom cilju potrebno je povećati količinu i kvalitetu informacija i alata za potporu djelotvornoj provedbi propisa u svakom europskom poduzeću, velikom ili malom. Zaštita zdravlja i sigurnost na radu često se uvelike mogu poboljšati već i jednostavnim mjerama.
Provedena istraživanja pokazuje da za svaki euro koji poslodavac uloži u mjere zaštite na radu može očekivati više od dva eura povrata. Izbjegnuti proizvodni gubitci i poremećaji proizvodnje, bolovanja, oštećenja opreme i štete nanesene imidžu tvrtke te izbjegnuti administrativni i pravni troškovi samo su neke od koristi koje tvrtka može imati od smanjenja nesreća na radu i oboljenja radnika povezanih s radom. Ključni radnici ne mogu se lako ili brzo zamijeniti. Kratkoročni prekidi poslovanja mogu dovesti do gubitka klijenata i važnih ugovora. Ozbiljan incident može dovesti do zatvaranja tvrtke zbog izravnih troškova rješavanja incidenta ili zbog gubitka ugovora i/ili klijenata. Mali incidenti i slučajevi lošeg zdravlja radnika mogu udvostručiti bolovanja. Koristi od dobre zaštite na radu mogu imati poslodavci, radnici i društvena zajednica.
U Hrvatskoj se godišnje prijavi nešto više od 13.000 ozljeda na radu, od čega oko 15 posto teških, 18 smrtnih slučajeva. Pored toga, na putu na posao i s posla ozljedi se oko 3.000 radnika. U prošloj godini je stopa bolovanja bila 3,29 a svaki dan je s rada bilo odsutno 44.000 radnika. Navedeni podaci upućuju na potrebu snažnijeg i odlučnijeg djelovanja na primjeni preventivnih mjera u svakoj radnoj sredini.
Izloženost ergonomskim faktorima rizika predstavlja jedan od glavnih problema u pogledu sigurnosti i zdravlja na radnom mjestu unutar EU-a. Učestalo izlaganje tim rizicima može dovesti do mišićno-koštanih poremećaja, jedne od najozbiljnijih i najrasprostranjenijih bolesti povezanih s radom koja dovodi do opterećenja velim troškovima za pojedince, tvrtke i društvo u cjelini. Prema rezultatima ankete o radnoj snazi iz 2013.mišićno-koštani poremećaji povezani s radom danas su najčešći tip zdravstvenih problema povezanih s radom i osnovni uzrok izostajanja s posla. Zato su primjeri dobre prakse prevencije iz pojedinih hrvatskih tvrtki uz sudjelovanje stručnjaka kineziologije kvalitetan smjer promicanja i širenja pozitivnih iskustava i rezultata, istaknuli su predstavnici Zavoda.
Zaštita i sigurnost na radu je stanje koje omogućava normalni tijek poslovnih procesa i funkcioniranje poslovnih sustava, a time i bolje gospodarske rezultate. To znači da humani, socijalni i gospodarski razlozi zahtijevaju da se provodi što bolja i sigurnija zaštita čovjeka na radu. Nužno je jačati svijest o važnosti dobrog upravljanja zaštitom na radu i zaštitom zdravlja ne samo u radnoj već i životnoj sredini, kao nerazdvojnog dijela javno-zdravstvenog programa. Na razini menadžmenta nužno je prihvaćati zaštitu na radu kao sastavni dio poslovanja kojim se pozitivno doprinosi produktivnosti, konkurentnosti i ostvarivanju poslovnih ciljeva.
Zavod za unapređivanje zaštite na radu kao javna ustanova nadležna za praćenje i unapređivanje zaštite na radu u Republici Hrvatskoj promiče pristup da je zaštita na radu proces kojim je potrebno odgovorno i učinkovito upravljati imajući na umu da su život, zdravlje i očuvanje radne sposobnosti radnika vrednote od posebnog društvenog interesa.
U skladu s time, svaka tvrtka, ustanova i drugi poslovni subjekt treba preuzeti obvezu postizanja i održavanja rada bez nezgoda, kontinuirano primjenjujući praktična poboljšanja u procjeni rizika, organizaciji i uvjetima rada, osposobljavanju radnika za rad na siguran način, jačanju unutarnjeg nadzora te izobrazbi rukovoditelja kao ovlaštenika poslodavca i povjerenika radnika za zaštitu na radu.
Primjeri dobre prakse u promicanju zaštite na radu i društvene odgovornosti ukazuju da naše tvrtke sve više kod izbora poslovnih partnera, između ostaloga, zahtijevaju i ocjenjuju kao ključan kriterij kompetencije u području zaštite na radu te raspolaganje odgovarajućom opremom i osposobljenim radnicima.
U sustavu osiguranja zaštite zdravlja na radu potrebne su promjene, kao i poticaji za ulaganje u proizvodnu i radnu opremu s višom razinom zaštite i sigurnosti, suglasni su predstavnici Mlinar d.d. i Zavoda. Uz određenu solidarnost, model doprinosa treba učiniti transparentnim, jasnim, stimulativnim i poticajnim za poslodavce, što uključuje koncept bonus – malus, uz osiguranje sredstava ne samo za saniranje posljedica već i za preventivne mjere, edukativne aktivnosti, kampanje, izradu on line – alata za učenje, i dr.
Četvrta industrijska revolucija kuca nam na vrata kroz kompjutorizaciju, automatizaciju i robotizaciju. Stvoriti će se nove vrste poslova, novi sektori, novi proizvodi i nove usluge. Ubrzati će se promjene u načinu rada, mogli bi se pojaviti novi oblici interakcije između radnika i stroja, koji rezultiraju novim rizicima po sigurnost radnika. Zato se moramo žurno pripremati kroz promjene u obrazovnom sustavu, cjeloživotnom učenju i tehnološkom razvoju, kako bi supstituirali gubitak pojedinih tradicionalnih poslova, stjecanjem novih znanja, vještina i kompetencija. Dobra zaštita na radu i upravljanje rizicima doprinosi očuvanju radne sposobnosti radnika od početka do završetka radnog vijeka, njeni učinci vezani su za brojna druga područja te ima izravan utjecaj na kvalitetu života i zdravstveno stanje pojedinca te izdatke zdravstvenog sustava i u trećoj životnoj dobi, naglasio je ravnatelj Zavoda Vitomir Begović.
Radni susret bio je prilika za upoznavanje i poziv Zavoda na djelatno sudjelovanje poslodavca, sindikata i radnika u predstojećoj dvogodišnjoj kampanji EU OSHA „Zdrava mjesta rada upravljaju opasnim tvarima” , prvoj Nacionalnoj kampanji „STOP ozljedama na radu“ i Nacionalnom programu „Živjeti zdravo“ kako bi sinergijskim djelovanjem spriječili nastanak nesreća na radu, ozljeda, profesionalnih i bolesti povezanih s radom.
Predstavnici Zavoda i Mlinar d.d. razgovarali su i o mogućoj zajedničkoj suradnji na daljnjem razvoju i unapređivanju kulture sigurnosti od najranije životne dobi u okviru projekta Zavoda za djecu predškolskog uzrasta „S osmjehom korak po korak u siguran dan“.