Europski tjedan za sigurnost i zdravlje na radu obilježava se svake godine u listopadu u 43. kalendarskom tjednu. Obilježavanje je prilika za povećane aktivnosti podizanja svijesti vezano za sigurnost i zaštitu zdravlja radnika, a provodi se uz potporu Europske agencije za sigurnost i zdravlje na radu (EU OSHA). Prošle godine počela je kampanja pod nazivom „Zdrava mjesta rada – Siguran i zdrav rad u digitalno doba“, koja je usmjerena na poticanje suradnje s ciljem provedbe sigurne i produktivne digitalne transformacije rada, a traje do 2025. godine. Stoga je Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike uz potporu EU OSHA-e organiziralo stručni skup pod nazivom „Zdrava mjesta rada – Siguran i zdrav rad u digitalno doba“.
Sudionike stručnog skupa uvodno je pozdravio je ravnatelj Uprave za rad i zaštitu na radu, g. Dražen Opalić te naglasio kako je obilježavanje Europskog tjedna za sigurnost i zdravlje na radu prilika za povećane aktivnosti podizanja svijesti vezano za sigurnost i zaštitu zdravlja radnika. Ovom se kampanjom nastoji povećati svijest o utjecaju digitalne transformacije na sigurnost i zdravlje na radu te potaknuti sigurna i produktivna upotreba digitalnih tehnologija u različitim sektorima i na različitim mjestima rada. Osim toga, njezin je cilj i poticanje suradnje među dionicima, osiguravanje potrebnih resursa i promicanje proaktivne procjene rizika kako bi se omogućila sigurna i uspješna digitalna transformacija rada. A to je upravo zadaća stručnjaka zaštite na radu, zaključuje Opalić.
U stručnom dijelu sudjelovali su predstavnici Ministarstva te stručnjaci u području sigurnosti i zaštite zdravlja na radu iz različitih poduzeća.
Gđa Marina Prelec iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike predstavila je kampanju „Zdrava mjesta rada – Siguran i zdrav rad u digitalno doba“, s naglaskom na provedenim EU-OSHA-inim istraživanjima na temu digitalizacije i prioritetnim područjima kampanje.
O prednostima egzoskeleta kod ručne manipulacije teretom te kako pravilno dizati teret i smanjiti opterećenje kralježnice predavanje je održala gđa Laura Špernjak iz Podravka Grupe.
Milan Rajčević iz poduzeća Notum Robotics održao je prezentaciju o razvoju softvera za autonomnu robotiku – pametne robote te rješenjima koje nude vezano za unapređenje procesa korištenjem umjetne inteligencije i robotike.
Uz prezentaciju uživo su predstavljene mogućnosti koje pružaju „robotski psi“ a koji svoju primjenu mogu pronaći u brojnim industrijama i između ostalog u djelatnosti građevinarstva. Poanta je da „robotski psi“ bez ljudske intervencije i s minimalnim održavanjem izvršavaju zadatke prema zadanom programu da se snalazi u nepoznatim okolnostima, po nepoznatom terenu i na taj način smanjuju rizike u obavljanju poslova nadzora gradilišta.
Izlaganje na temu e-vatrogasac održao je g. Ivan Čačković u kojem je predstavio korištenje baze VATROnet, aplikaciju UVI (upravljanje vatrogasnim intervencijama), GIS alate, AI sustav za ranu detekciju požara i ERICards bazu.
O provedbi zaštite na radu u tvrtki Rimac Tehnology predavanje je održala gđa Mirna Jagodanović.
Kako treba pravilno primjenjivati tehniku oživljavanja ljudi i kako pravilno upotrebljavati automatski vanjski defibrilator (ADV) uživo je demonstrirao dr.sc. Siniša Zovko, dr.med., iz tvrtke Plavi tigar d.o.o.
Gđa Elvira Deriš i gđa Anamarija Vukošić iz Hrvatske radiotelevizije održale su predavanje o korištenju suvremene tehnologije u tehnološkim procesima HRT-a s aspekta zaštite na radu s naglaskom na prisutne rizike koji se odnose na statodinamičke napore, psihofiziološke napore i napore vida.
Na temu unapređenja sigurnosti kroz primjenu umjetne inteligencije predavanje je održao g. Borivoj Žmegač iz poduzeća Preventa. Posebno se osvrnuo na monitoring mjesta rada i ergonomiju radnih mjesta, kao i senzornu i analitičku tehnologiju te posebno na osposobljavanje stranih radnika putem umjetne inteligencije.
Završna predavanja održale su prim. Vlasta Brozičević, dr. med. spec. i mr. sc. Iva Brozičević Dragičević iz Termi Selce na temu uloge inovativne tehnologije u procjeni fiziološkog statusa zaposlenika u cilju povećanja radne učinkovitosti, sigurnosti na radu i opće dobrobiti s posebnim osvrtom na utjecaj stresa LMS-a na radnu učinkovitost i objektivne mjere za procjenu umora (neinvazivni pristup).
PREZENTACIJE:
- Marina Prelec, Kampanja za zdrava mjesta rada za razdoblje 2023.–2025.: „Siguran i zdrav rad u digitalno doba”,
- Laura Špernjak, “Egzoskeleti-podizanje tereta”,
- Ivan Čačković, “E-vatrogasac”,
- Elvira Deriš i Anamrija Vukošić, “KORIŠTENJE SUVREMENE TEHNOLOGIJE U TEHNOLOŠKIM PROCESIMA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE S ASPEKTA ZAŠTITE NA RADU”,
- Borivoj Žmegač, “Unapređenje sigurnosti kroz primjenu umjetne inteligencije”,
- prim. Vlasta Brozičević, dr. med. spec., “Uloga inovativne tehnologije u procjeni fiziološkog statusa zaposlenika u cilju povećanja radne učinkovitosti, sigurnosti na radu i opće dobrobiti”,
- mr. sc. Iva Brozičević Dragičević, “Objektivne mjere za procjenu umora: neinvazivni pristup”,