OBILJEŽEN EUROPSKI TJEDAN SIGURNOSTI I ZDRAVLJA NA RADU

Europski tjedan za sigurnost i zdravlje na radu obilježava se svake godine u listopadu u 43. kalendarskom tjednu. Obilježavanje je prilika za povećane aktivnosti podizanja svijesti vezano za sigurnost i zaštitu zdravlja radnika, a provodi se uz potporu Europske agencije za sigurnost i zdravlje na radu (EU OSHA). Ove godine počinje nova kampanja pod nazivom „Zdrava mjesta rada – Siguran i zdrav rad u digitalno doba“, koja je usmjerena na poticanje suradnje s ciljem provedbe sigurne i produktivne digitalne transformacije rada, a traje do 2025. godine. Stoga je Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike uz potporu EU OSHA-e organiziralo stručni skup pod nazivom „Zdrava mjesta rada – Siguran i zdrav rad u digitalno doba“.


Sudionike stručnog skupa uvodno je pozdravila načelnica Sektora za zaštitu na radu, gđa Marina Borić te naglasila važnost edukacije stručnjaka zaštite na radu kao i stalnog stručnog usavršavanja svih dionika u sustavu zaštite na radu. Budući da se mjesta rada mijenjaju pod utjecajem digitalizacije, cilj je ove nove kampanje pod nazivom „Siguran i zdrav rad u digitalno doba“ podići razinu svijesti o tome, promicati suradnju i utrti put budućnosti u kojoj će sigurnost i zdravlje na radu, uz tehnološki napredak, i dalje biti glavni prioritet, zaključila je Borić.
U stručnom dijelu sudjelovali su predstavnici Ministarstva, profesori obrazovnih institucija te stručnjaci u području sigurnosti i zaštite zdravlja na radu iz različitih poduzeća.


Gđa Marina Prelec iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike predstavila je novu kampanju „Zdrava mjesta rada – Siguran i zdrav rad u digitalno doba“, s naglaskom na provedenim EU-OSHA-inim istraživanjima na temu digitalizacije i prioritetnim područjima kampanje.


Gđa Snježana Štefok iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike predstavila je rezultate ESF projekta „Mindbot – promicanje mentalnog zdravlja radnika koji rade sa suradničkim robotima u industriji 4.0“. Prikazan je i film o projektu za izradu kojeg je u okviru projekta bilo zaduženo Ministarstvo.


O vrstama edukacija i osposobljavanja iz područja zaštite na radu, kao i dobrim praksama za podizanje svijesti i edukaciju radnika te resursima za edukacije predavanje je održala gđa Tea Friščić, stručnjakinja zaštite na radu u poduzeću Rimac Technology.


Gđa Marija Petras Palačić i gđa Snježana Poljak Cingesar iz poduzeća Ericsson Nikola Tesla d.d. održale su prezentaciju na temu „Kako tehnologija može osnažiti sigurnost i zdravlje zaposlenika?“ u okviru koje su predstavile alat za vođenje poslova zaštite na radu kao i projekt PrevENTion proveden na razini tvrtke koji obuhvaća niz aktivnosti s ciljem očuvanja i unaprjeđenja fizičkog i psihičkog zdravlja te poboljšanja ravnoteže između poslovnog i privatnog života.


O kolaborativnom radu ljudi i robota u logistici, predavanje je održao g. Kruno Stražanac iz poduzeća Gideon Brothers, koje se bavi razvojem autonomnih mobilnih robota s primjenom u industrijskoj automatizaciji, namijenjenih prvenstveno sektoru logistike. Predstavio je, između ostalog, internu, vertikalno integriranu tehnološku platformu koja je okosnica svih postojećih i budućih proizvoda poduzeća.


G. Dušan Drljača iz Atlantic Grupe d.d. održao je prezentaciju na temu „Hibridni modeli rada u eri digitalizacije, Atlantic Grupa i povezana društva“ u kojoj je predstavio digitalizirane poslovne procese u Atlantic Grupi.


Izlaganje na temu pametnih digitalnih sustava u funkciji unutarnjeg nadzora nad primjenom pravila zaštite zdravlja i sigurnosti na radu održao je dr. sc. Darko Palačić iz Veleučilišta studija sigurnosti, s naglaskom na svrhu provedbe unutarnjeg nadzora, sadržaja unutarnjeg nadzora i njegovu učestalost te pametnim digitalnim sustavima.


O automatizaciji uredskih procesa pomoću umjetne inteligencije predavanje je održao doc. dr. sc. Bernard Vukelić iz Veleučilišta u Rijeci. U svom izlaganju predstavio je rezultate anketnog istraživanja o korištenju umjetne inteligencije u poslovanju, kojim se pokušalo doznati mišljenje zaposlenika o korištenju umjetne inteligencije u poduzećima u kojima ispitanici rade. Ujedno je predstavio primjere automatizacije pomoću PowerAutomate i Zapier alata.


Završno predavanje održali su prof. dr. sc. Marinko Učur s Metalurškog fakulteta i g. Cvetan Kovač, predstavnik Hrvatskih nezavisnih sindikata na temu specifičnosti zaštite (na radu) radnika i ostalih osoba koje rad obavljaju putem digitalnih platformi.

PREZENTACIJE: